Skip to content

Bina Güçlendirme Fiyatı

Hasarlı binaların yıkılıp yeniden yapılmasının yanında bina güçlendirme fiyatı oldukça cüzi bir tutar olarak kalmaktadır. Binaların ihtiyaçlarına bağlı olarak güçlendirme maliyetleri de çeşitlilik göstermektedir. Bu tutar, binanın yıkılıp yeniden yapılma maliyetinin %60’ını geçmiyorsa tavsiye edilmektedir. Şirketimiz uzman teknik kadrosu ile bina güçlendirme, güçlendirme projesi, deprem raporu ve kentsel dönüşüm hizmetleri vermektedir.

Bina Güçlendirme Fiyatı Hangi Faktörlerden Etkilenmektedir?

Bina güçlendirme fiyatı, iki önemli başlıkta belirlenmektedir:

  • Bu maliyeti oluşturan ilk önemli konu, güçlendirme için çizilecek olan projenin maliyetidir. Bina kat sayısı ve her katta bulunan daire sayısı proje maliyetini etkileyen faktörlerdendir.
  • Bina güçlendirme fiyatı, en çok uygulama maliyetinden etkilenmektedir. Malzeme fiyatları, çalışacak usta sayısı, nakliye gibi konular uygulama maliyeti kapsamında hesaplanmaktadır. Uygulama yapılacak olan bina için deprem performansı belirlenmektedir. Binanın deprem performansı ne kadar yüksek çıkarsa uygulama maliyeti o kadar azalır. Güçlendirme inşaat yöntemi ve uygulama yapılacak olan inşaat alanının büyüklüğü de uygulama maliyetini etkiler.

Bina Güçlendirme Fiyatını Düşüren Unsurları

1. Güçlendirme Projesi

Bina güçlendirme fiyatını en çok etkileyen konu uygulama maliyetidir. Uygulama maliyetini ise güçlendirme projesi belirler. İyi analiz edilmiş bir proje sonucunda uygulama maliyeti azalabilir. Bu nedenle proje çizimi ihmal edilmemelidir.

2. Güçlendirme Tekniklerinin Seçimi

Bilinçsiz bir şekilde tüm binaya güçlendirme yapılması veya düşük maliyet çıkmasının istenmesiyle yanlış güçlendirme teknikleri uygulanmaktadır. Bu nedenle binaya uygun bir şekilde güçlendirme tekniği seçilmelidir. Doğru seçimler ile uygulama maliyeti düşürülebilir.

3. Uygulama Yapacak Ekibin Nitelikleri

Bina güçlendirmesinde uygulanacak olan yöntemin en doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde uygulama esnasında ek masraflar ortaya çıkabilir. Bu konuda uygulama ekibinin nitelikleri azami önem taşımaktadır. Ekibin özenli çalışması ve projede belirlenen süreye uyması, proje başında belirlenen maliyetin dışına çıkılmasının önüne geçmektedir.

Daire Başına Düşen Bina Güçlendirme Fiyatı

Bina güçlendirme fiyatı, hak sahiplerine hisseleri oranında bölünerek karşılanmaktadır. Bu konuda devletin de attığı önemli adımlar bulunmaktadır. Düşük faizli krediler ile güçlendirme konusu teşvik edilmektedir. Çünkü, deprem her an aklımızda bulunması gereken Türkiye’nin en acı gerçeklerinden biridir.

Daire başına düşen bina güçlendirme maliyeti, kat sayısına ve bina toplam inşaat alanına bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca binada yapılacak güçlendirmenin niteliği, güçlendirme teknikleri, güçlendirme için kullanılacak karbon fiber, beton, çelik malzeme, binanın konumu, uygulamayı yapacak şirkete göre değişkenlik gösterebilir.

Bina güçlendirmesi, olası bir deprem karşısında hayati önem taşıyan bir konudur. Bu nedenle, binalarınızın riskli veya hasarlı olduğunu düşünüyorsanız acilen bir şirketle iletişime geçerek binanız için risk tespiti yaptırmalısınız. Güçlendirme için size en düşük fiyatı sunan şirket, her zaman en iyi seçenek değildir. Doğru bir araştırmanın ardından kendinizin ve sevdiklerinizin canını emanet edebileceğiniz, iyi referansları olan, deneyimli bir ekibe sahip, özellikle ekibinde deprem konusunda uzman inşaat mühendisi bulunan, güçlendirme inşaatı için yetki belgesi bulunan bir firma ile anlaşma sağlamalısınız. Tektaş ile iletişime geçerek bina güçlendirme fiyatı konusunda bilgi alabilirsiniz.

HEMEN BİZİ ARAYIN, UZMANLARIMIZ İLE GÖRÜŞÜN SİZE HER KONUDA YARDIMCI OLALIM.