Kentsel Dönüşüm El Kitabı

Kentsel Dönüşüm El Kitabı

Türkiye, hemen hemen tamamı faylar üzerinde yer alan bir deprem ülkesi. Bu topraklar, tarihi boyunca sayısız yıkıcı deprem yaşadı. Sarsıntıların en büyüğü ise 17 Ağustos 1999 günü meydana geldi ve bu büyük depremde binlerce insanımız hayatını kaybetti. 2011 yılında yaşadığımız Van depremi de hepimizi derinden yaraladı.

Yaşadığımız bu felaketlerin en büyük sebebi, binalarımızın depreme dayanıksız olmasıydı. Depremler hayatımızda her zaman olacak ve bu sarsıntıları en az zararla atlatmamız mümkün. Yeter ki yaşadığımız binalar, modern mühendislik uygulamalarıyla, güvenli bir şekilde inşa edilsin.

2012 yılında kabul edilen 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu, hepimizi üzen kayıp ve zararların artık yaşanmamasını amaçlıyor. Kentsel Dönüşüm Kanunu ile dayanıksız ve ömrünü tamamlamış binalarımızı, kapsamlı desteklerle yenileyebiliriz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın tespitlerine göre Türkiye’de 6.5 milyon konutun yenilenmesi gerekiyor.

Yaşadığınız binalar eğer afete karşı dayanıklı değil veya ömrünü tamamlamış ise Kentsel Dönüşüm Kanunu’nun sağladığı kolaylıklar ve avantajlardan faydalanabilir, evinizi daha güvenli, daha modern ve daha değerli hale getirebilirsiniz. Depreme dayanıksız ve ekonomik ömrünü doldurmuş yapılarınızı, istediğiniz müteâhhit ile aynı yerde yeniden ve çok daha güçlü şekilde yaptırabilirsiniz. Böylece güvenli, modern ve çocuklarınıza daha değerli bir mülk olarak bırakabileceğiniz yepyeni bir eve sahip olabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm hizmetleri vermek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Tektaş olarak, Kentsel Dönüşüm Kanunu’nu, güvenli bir gelecek için büyük bir şans olarak görüyoruz. Bu nedenle uzman kadromuz ile Kentsel Dönüşüm uygulamaları konusunda en etkin çözümü sunmak için çalışıyoruz.

Kentsel Dönüşüm Kanunu, hak ettiğimiz güvenli ve yaşanabilir yapılara kavuşmak için mükemmel bir çözüm. Bu fırsatı en doğru ve kolay şekilde kullanabilmeniz için, uzmanlığımız ve deneyimimizle her zaman yanınızdayız.

Kentsel Dönüşüm uygulamasını daha iyi anlayabilmeniz için, binlerce binadaki çalışmalarımızla edindiğimiz tecrübelerin ışığında elinizdeki rehberi hazırladık. Tüm sorularınız ve destek talepleriniz için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

Hakan ÇATALKAYA

İnşaat Yüksek Mühendisi Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu Başkanı

Kentsel Dönüşüm El Kitabı İçeriği

KİTAPTA; kentsel dönüşüm nedir?, kentsel dönüşüm süreci nasıl işliyor? , kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?, kira yardımı nedir?, kiracıların hakları nedir?, evim kentsel dönüşüme girdi ne yapmalıyım? 1/3 içinde kalan maliklerin hakları nedir? Bina ortak karar protokolü nedir? 2/3 çoğunluk ne gibi kararlar alabilir? Riskli alandaki    evim ne olacak? Rezerv alan nedir?, riskli yapı nasıl ilan edilir? Devletin kentsel dönüşüm teşvikleri nelerdir?….. gibi Kentsel dönüşüm hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız. Kentsel dönüşüm eğitimi, danışmanlığı, hizmeti almak için Tektaş Kentsel Dönüşüm’ e başvuruda bulunabilirsiniz uzmanlarımız  size her konuda yardımcı olacaktır.

Tektaş Kentsel Dönüşüm olarak binlerce binada yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu tecrübemizi SİZİN için KENTSEL DÖNÜŞÜM EL KİTABI’ nda topladık.

Kentsel Dönüşüm El Kitabı; ücretsiz E- Kitap olup BİLGİSAYARINIZA ÜCRETSİZ İNDİREBİLİR, istediğiniz zaman ve yerde okuyabilirsiniz.