Skip to content

İnşaat Projeleri

Bir yapı inşa edilmeden önce, farklı projelendirme aşamalarından geçmektedir. Yapının belirli ölçeklendirmeyle bilgisayar ortamında plan ve 3 boyutlu olarak çizilmesi ve bunun inşa sırasında tüm ekip tarafından doğru bir şekilde okunarak projeye uygun inşa edilmesi için farklı inşaat projeleri oluşturulması gerekir. Uygulama projesi ve kesin proje olarak adlandırılan çizimler, belirli bir sıralama içerisinde hazırlanır.

Bir projenin inşa edilmesinden önce, ilk olarak “avan proje” oluşturulur. Avan proje, yapı için belirlenen ihtiyaçlara göre hazırlanan ilk proje çalışmasıdır. Bu projede bina planları ve basit 3 boyutlu görünüşleri de oluşturulur. Avan projeye bağlı olarak kesin proje oluşturulur. Kesin proje, proje sahibinin görüşüne sunulduktan sonra oluşturulan ve avan projede yer alan sorunların giderildiği; adından da anlaşılacağı üzere inşa edilmeden önce projenin kesin olan halidir. Kesin projede mimari tasarımın geliştirilmesi ve detaylandırılması yapıldıktan sonra kullanılacak olan malzemelerin de eklenmesiyle oluşturulan proje uygulama projesi adını almaktadır. Tektaş uzman teknik kadrosu ile inşaat projeleri hazırlamakta; deprem testi, deprem raporu , kentsel dönüşüm ve bina güçlendirme hizmetleri vermektedir.

İnşaat Projeleri Hazırlanmadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İnşaat projeleri hazırlanmadan önce, yapının inşa edileceği arazinin şartları incelenmelidir. Yetkili kişiler tarafından yapılan bu incelemenin ardından proje sahipleri ile bir toplantı düzenlenerek, yapıyı kullanacak olan kişilerin istekleri dinlenmelidir. Arazi şartlarının izin verdiği ölçüde yapılabilecek yapılar, proje sahiplerine sunularak ortak bir noktada buluşulmalıdır. Aksi takdirde, projenin inşa bütçesini aşması veya kullanım amacına uygun olmaması gibi istenmeyen sonuçlar ile karşılaşılabilir. Bunun önüne geçmek için her aşamada proje sahibinin ve projeyi hazırlayan uzmanların sürekli iletişim halinde olması önemlidir.

Avan Proje Nedir?

İnşaat projeleri oluşturulmaya ilk olarak avan proje ile başlanmaktadır. Avan proje, yetkili kişilerin yapının inşa edileceği alanı inceleyerek ölçekli olarak oluşturulan yapının ilk çizimidir. Genellikle 1/50 ve 1/100 ölçekleri kullanılır. Yapının işlevselliği de göz önüne alınarak bir çizim ortaya çıkartılır. Ardından proje sahiplerinin beğenisine sunulur. Proje sahipleri, avan proje üzerinde uygun gördüğü veya görmediği yerleri yetkili kişiye iletir. Bu hususların düzeltilmesinin ardından, yapılması gereken yeni hesaplamalar yapılır. Projede oluşan sorunlar giderilerek kesin proje aşamasına geçilmektedir.

Kesin Proje Nedir?

Kesin proje, inşaat projeleri çizim sırasında ikinci sırada bulunmaktadır. Avan projede yer alan sorunların düzeltilmesi ve yeni detayların da eklenmesi ile kesin proje ortaya çıkmaktadır. Kat planları, çatı planı, asma tavan planları, yapıya ait kesitler ve binanın tüm detayları kesin projede bulunmak zorundadır. Kesin projeye, yapının inşa edileceği malzemelerinde eklenmesi ile uygulama projesi aşamasına geçilir.

Uygulama Projesi Nedir?

İnşaat projeleri arasında uygulama inşaat projesi, yapının tüm detaylarını içeren ve yapım aşamasından önce oluşturulan son projedir. Uygulama inşaat projesinde, yapım aşamasında ihtiyaç duyulabilecek tüm detaylar bulunmaktadır. Ayrıca mimari projeye ek olarak tesisat planları, mekanik ve statik çizimler de uygulama projesi kapsamında yer almaktadır. Yapının inşasında kullanılacak malzemelerden peyzaj planına kadar her detay bu projede bulunur.

Tektaş sayesinde kullanım amacınıza uygun, profesyonel ve mümkün olan en uygun maliyet ile inşaat projeleri çizdirebilirsiniz.

HEMEN BİZİ ARAYIN, UZMANLARIMIZ İLE GÖRÜŞÜN SİZE HER KONUDA YARDIMCI OLALIM.

Bina Proje Çizim Hizmeti Almak İçin