Skip to content

Bina Sağlamlık Raporu

Binanıza bilgi amaçlı veya resmi kurumlara vermek üzere Deprem Testi yaptırıp Bina Sağlamlık Raporu almak için Bakanlık Yetkili Kuruluşu TEKTAŞ’ a başvuruda bulunmanız yeterlidir. Bina Sağlamlık Raporunu; İşyeriniz, Eviniz, Apartmanınız, Kooperatifiniz, Siteniz,  Tüm Sağlık Yapıları ile Poliklinik, Hastaneler, Sağlık Ocakları, Tüm Eğitim Yapıları, Okullar, Yurt, Üniversiteler, Sağlık Yapıları, Kurslar, Bakımevleri, Her Çeşit Üretim Tesisleri, Fabrikalar, Tüm Kamu Binaları, Spor Salonları, Eski Eser Binalar, Her Çeşit Amaçla kullanılan Betonarme, Yığma, Ahşap, Çelik vs binaların Bilgi Amaçlı veya İşyeri Açma Çalışma Ruhsatı, Binada Oturulabilir İzni için Tüm Resmi Kurumlarda, Tüm Bakanlıklarda İl, İlçe Müdürlüklerinde, Tüm Belediyelerde geçerli  kullanabilirsiniz.

Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya ve deprem kuşağı dikkate aldığımızda geçmişten günümüze birçok şiddetli deprem yaşadık ve bu depremler bir çok can ve mal kayıplarına sebep oldu. Bu depremler aslında binalarımızın deprem ve doğal afetler karşı dayanıksız ve riskli olduğunu bize gösterdi. Binamızın depreme karşı ne kadar dayanıklı olduğunu  bina sağlamlık raporu ile anlaşılır. Binamız için yaptıracağımız deprem testi ve raporu sayesinde binanın bulunduğu bölgede meydana gelecek depremde binamızın ne kadar dayanıma sahip olduğu, binanın hasar alıp almayacağı hatta yıkılıp yıkılmayacağı dahil alacağımız rapor sayesinde belirlenmiş olur. Deprem kuşağı içinde bulunmamız nedeni ile mutlaka binalarımızı BİLGİ amaçlı da olsa deprem güvenliği ile ilgili gerekli testleri yaptırmamız önemlidir.

Şirketimizden talep etmeniz halinde bu raporu bilgi amaçlı da alabilirsiniz böylece binanızın deprem riskini öğrenip sonrasında binanızın deprem güvenliği sağlamak için resmi  işlemlere başlayabilirsiniz. Şirketimiz her türlü yapının bina deprem raporunu hazırladığı gibi bina güçlendirme, kentsel dönüşüm hizmetleri de sunmaktadır.

 

Deprem Testini yapıp Sağlamlık Raporunu hazırladığımız Binanız DEPREME DAYANIKSIZ ÇIKAR İSE SİZİN TALEP ETMENİZ HALİNDE Binanızı Depreme karşı Güçlendirilebilir veya Kentsel Dönüşüm kapsamında binanız yeniden inşaa edilebiliriz. Her İki durum için de TEKTAŞ Uzmanları size detaylı bilgi verir. Bu aşamadan sonra Talebiniz ile  Uzmanlarımız Binanızın Güçlendirilmesi veya Kentsel Dönüşüm kapsamında Yeniden İnşaası için Tüm Devlet Teşviklerini,  Kredilerini sizin adınıza çıkarıp, güçlendirme veya yeni bina projelerini çizip gerekli Ruhsatları alıp binanızın Güçlendirme İnşaatı veya Yeniden İnşaatını yapıp Binanızı size teslim eder. Tüm Detayları ve süreci TEKTAŞ Kentsel Dönüşüm Uzman Kadrosu sizin adınıza yürütür.

Bina Sağlamlık Raporu Nasıl Hazırlanır?

Bina sağlamlık raporu için öncelikli olarak başvuru evrakları ile deprem konusunda uzman Şirketimize başvurmanız yeterlidir. Başvuru evrakları olarak size tapu fotokopisi, kimlik fotokopisi ile sunacağımız başvuru dilekçesini doldurup bize ulaştırmanız , dilekçeye ek olarak var ise binaya ait statik ve/veya mimari projeler ile var ise zemin etüd raporu yine var ise bina için daha önce alınmış teknik raporları da tarafımıza iletmeniz önemlidir. Binanız ile ilgili ne kadar proje, bilgi ve belge temin edebilirseniz uzmanlarımız bu belgeleri de inceleyip değerlendirecektir. Başvuru evrakları

Başvuru sonrası şirketimizin teknik ekibi bina sağlamlık raporu için binanın oturduğu alanın zemin özelliklerinin belirlenmesi için zemin etüdünü hazırlar, binanın mevcut durumunu gösteren bina rölevesi hazırlanır, binanın beton dayanımın belirlenmesi için karot ile betonarme taşıyıcı elemanlardan beton numuneleri alınarak gerekli basınç testleri yapılır, daha önce meydana gelmiş depremlerden veya çevresel etkilerden dolayı binada oluşmuş yapısal veya yapısal olmayan hasarlar tespit edilir,  betonarme taşıyıcı elemanların içindeki donatılar Röntgen cihazı ile tespit edilir. Deprem analizi ve simülasyonu için bina taşıyıcı sistemi bilgisayar ortamında 3 boyutlu modeli tasarlanarak bina deprem analizleri yapılır. Tüm çalışmalardan sonra elde edilen bilgiler ışığında bina sağlamlık raporu hazırlanır.

Sağlamlık raporu ile binanın gerçek deprem güvenliği ortaya koyulmuş olur. Yapılan çalışmalar neticesinde binanızın deprem riskli çıkması halinde binanın deprem riskinin ortadan kaldırması için binanız güçlendirilebilir veya kentsel dönüşüm kanunu kapsamında yıkılıp yeniden inşa edilebilir. Binanın deprem risk durumuna göre malikler bu iki tercihten biri ile binalarını depreme karşı güvenli hale getirebilirler. Bina sağlamlık raporu hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyor iseniz firmamızla irtibata geçerek bilgi ve danışmanlık alabilirsiniz.

HEMEN BİZİ ARAYIN, UZMANLARIMIZ İLE GÖRÜŞÜN SİZE HER KONUDA YARDIMCI OLALIM.