Kentsel Dönüşüm Nedir?

Van depremi ile hızlanan ve tüm Türkiye’ yi içine alarak devam eden Kentsel Dönüşüm gündemimize oturdu. Herkesin aklında “bu iş nasıl oluyor, ben faydalanabilir miyim? , kentsel dönüşüm nedir? evimi elimden alacaklar mı? ” gibi sonu bitmeyen sorular oluşmaya ve işin içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Aslında durum hiç de korkulduğu gibi değil. Tek problem Kanun koyucuların, devlet organlarının Hepimizi ilgilendiren bu konuyu herkesin anlayacağı şekilde örnekler ile anlatamaması.  

Bu konudaki eksikliği gidermek adına; tarafımıza gelen YÜZLERCE sorunuza cevap vermeye konun iyi anlaşılması için çalışıyoruz. Bakanlık yetkili Kuruluşu TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM olarak Türkiye’ nin her yerinde Kentsel Dönüşüm kapsamında birçok ilklere imza attık ve örnek projeler yürütmeye devam ediyoruz. Çalışmalarımızda kentsel dönüşüm kapsamında birçok tecrübe edindik ve uygulamaya yönelik doğru bilgileri konuyu merak edenler ile paylaşmaya çalışıyoruz. Biliyorum ki paylaşırsak; bilinçleniriz, gelişiriz ve özlemini duyduğumuz güvenli, sağlıklı, kendi kültürümüze uygun yaşam alanlarına kavuşuruz. Önümüze gelen bu fırsatı iyi değerlendirmek dileği ile.…

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Sosyal Medyada çokça yer alan Kentsel Dönüşüm aslında yeni yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanundur. Kanunun adından da anlaşılacağı gibi Türkiye’ nin neresinde olursanız olun (mezra, köy, kasaba, ilçe, şehir) eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, deprem riskli, yıkıldı - yıkılacak durumdaki evinizi, işyerinizi bu kanun ile Devletin sağlamış olduğu kentsel dönüşüm kredisi, kira yardımı, belediye harç - vergi avantajlarını da kullanarak yeniden yapabilirsiniz.

Adapazarı, Yalova, Van Depremleri; çarpık, denetimsiz kentleşmenin bize nelere mal olacağını bir kez daha hatırlattı. Maalesef sadece Adapazarı, Yalova, Van değil Türkiye’ nin bel kemiği İstanbul, İzmir başta olmak üzere tüm şehirlerimizdeki binalarımız Afet ve Depremlere karşı dayanıksız. Afetlerde yitirilen Can Kaybı sıralamasında ise Dünya üçüncüsüyüz. Bu gerçeği kabullenip Kentsel Dönüşüm ile kendi evlerimizi başka alanlara kaydırılma korkusu yaşamadan yeniden inşaa edebilir veya güçlendirebliriz.

Kentsel Dönüşüm’ den Nasıl Yararlanırım?
Binamız Kentsel Dönüşüme Girdi Şimdi Ne Yapmalıyız?
Kentsel Dönüşüme Girmiş Binamızı Nasıl Yapacağız?
Kentsel Dönüşümde Anlaşmaya Yanaşmayan  Hissedarın Durumu Ne Olacak?
Kentsel Dönüşüm Kredisi Ve Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alacağız?
Binamızın İnşaatı İçin Nasıl Müteahhit Seçeceğiz, Kullandığımız Kentsel Dönüşüm Kredisini Müteahhide Nasıl Vereceğiz, Binamızın İnşaat Süreci Nedir?
Kentsel Dönüşüm Kapsamında Devletçe Sağlanan Harç Muafiyetleri İle Vergi Teşviklerinden Nasıl Yararlanırız?  Kentsel Dönüşüm Avantajları Nelerdir?
Kentsel Dönüşümün Size Sağladığı Avantajlar İse;
Kentsel dönüşüm nedir? Yerinde Dönüşüm & Kentsel dönüşüm nedir? Kentsel dönüşümden hangi binalar yararlanabilir? Kentsel dönüşüm hangi yapıları kapsar? Kentsel dönüşüm hangi şehirleri kapsıyor? Kentsel dönüşüm kapsamında binada 3de2 çoğunluk hangi kararları alabilir? Kentsel dönüşümde bina ortak karar protokolü nedir? Kentsel dönüşümde bina ortak karar protokolünde neler belirtilmelidir? Riskli alan & kentsel dönüşüm alanı nedir? Kentsel dönüşüm kanununa göre riskli bina riskli alan ve rezerv alan nedir? Kentsel dönüşüm kanununa göre riskli yapı nedir? Kentsel dönüşüm alanı & riskli alan  nasıl tespit edilir? Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır? Kentsel dönüşüm kredisinin geri ödemesi nasıl yapılır? Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır? Kentsel dönüşümde kiracılar da kira yardımı alabilir mi? Kentsel dönüşüm kanununun avantajları nelerdir? Yerleşim Alanlarını Kentsel Dönüşüm Kapsamında Yenilemenin Avantajları Nelerdir? Kentsel dönüşümden faydalanmak isteyenler nereye başvurabilir? Binamızın kentsel dönüşüme girmesi için deprem risk raporu nasıl alınır? Kentsel dönüşüm kapsamında bina güçlendirme yapılabilir mi? Kentsel dönüşümde risk tespitinden sonra bina sahipleri nasıl bir yol izlemeli? Kentsel dönüşüm süreci nasıl işliyor? Kentsel dönüşüm ile yıkılacak binanın hangi şartları sağlaması gerekir? Binamız için müteahhit seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Kentsel dönüşüm kapsamında bir binanın riskli olup olmadığı nasıl anlaşılır? Binamızın kentsel dönüşümüne göre riskli bina olup olmadığını nasıl anlarız? Kentsel dönüşüm kanununa göre yapıların riskli olduğunu kim belirler? Kentsel dönüşüm kanunu kapsamında riskli yapı nasıl belirlenir?

Kentsel dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm hangi şehirleri kapsıyor?

Kentsel dönüşümde bina ortak karar protokolü nedir?

Riskli Alan & Kentsel Dönüşüm Alanı Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır?

Kentsel dönüşümden faydalanmak isteyenler nereye başvurabilir?

Deprem Risk Raporu
Son Depremler
Deprem Dayaniklilik Raporu
Deprem Testi Ve Deprem Raporu
Tektas Hizmet Basvuru Formu
Bina Guclendirme Hizmetleri
Kentsel Donusum Ve Muteahhitlik
Kentsel Donusum Alanlari
Kentsel Donusum Kredisi
Bina Ortak Karar Protokolu
Teknik Musavirlik Hizmetleri
Proje Cizim Hizmetleri
Kentsel Donusum Basvuru Evraklari Ile Dilekceler
Kentsel Donusum Danismanlik Hizmetleri
Kentsel Donusum Kanunu

İletişim Bilgilerimiz

İstanbul Kentsel Dönüşüm Ofisi
Gayrettepe Mh. Necati Alburuz Sk.
No: 18/3 34349 Beşiktaş, İstanbul
info@tektaskentseldonusum.com

24 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Kentsel Dönüşüm El Kitabı

Kentsel Dönüşüm El Kitabını
e-katalog formatında inceleyebilirsiniz

Kentsel Dönüşüm Broşürü

Tektaş Kentsel Dönüşüm Broşürünü
e-katalog formatında inceleyebilirsiniz

Sosyal Paylaşım Sayfalarımız

© 2017 Tektaş Kentsel Dönüşüm. Tüm Hakları Saklıdır.