Skip to content

Müteahhit Sorgulama

Yapı inşa etmek isteyen kişilerin müteahhitlik belgesi olması gerekmektedir. Bunun için müteahhit  sorgulama yapılmalıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulması ve gerekli belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Belgeler eksiksiz ise bakanlık onayı ile müteahhitlik yetki belgesi çıkmaktadır.

Bu belge olmadan inşaat yapan müteahhide idari para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca, ev yaptırmak isteyen kişiler de bakanlık onaylı yetki belgesi bulunan müteahhit sorgulama işlemi yapmak ister. Bu nedenle açılan Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi üzerinden yetki belgeli tüm müteahhitleri görebilir ve geçmişte herhangi bir cezası bulunup bulunmadığını öğrenebilirler. TEKTAŞ uzman teknik kadrosu ile müteahhitlik, kentsel dönüşüm, bina güçlendirme hizmeti vermektedir.

Müteahhit Sorgulama Nasıl Yapılır?

Müteahhitlik yetki belgesi sorgulama ekranı için http://yambis.csb.gov.tr/ adresine giriş yapılması gerekmektedir. Yapı Müteahhitliği Bilişim Sistemi sayfasına giriş yaptığınızda “Vatandaş Girişi” yazan kısma tıklamalısınız. Bu sisteme giriş yaparken E-Devlet şifrenizi kullanabilirsiniz. Halihazırda 548,098 adet kayıtlı aktif ve pasif müteahhit bulunsa da bunlardan çok az bir kısmının yeni yönetmeliğe uygun, bakanlık onaylı aktif yetki belgesi bulunmaktadır. Bu liste içerisinde filtreleme yapmak istediğinizde vergi numarası, TC kimlik numarası, ad, soyad, unvan ve il gibi çeşitli bilgiler girip bulmak istediğiniz müteahhidi de sorgulayabilirsiniz.

Müteahhit girişi için de yine aynı ekrana giriş yapmanız ve kullanıcı adı – şifre bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Sisteme herhangi bir üyeliğinizin bulunmaması durumunda yeni bir üyelik oluşturmalısınız.

Kimler Müteahhit Olabilir? ve Müteahhit Sorgulama

18 yaşını dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı müteahhitlik belgesi için başvuru yapabiliyor. Finansal yeterlilik, teknik personel istihdamı, iş bitirme ve diğer koşulların sağlanması halinde bakanlık tarafında onaylı müteahhitlik belgesi alınır. Yalnızca ticaret yapma yasağı bulunan devlet memurları gibi kimselerin müteahhitlik belgesi almasına izin verilmiyor.  Yapı müteahhidi yetki belgesi her beş yılda bir yenilenmesi gereken bir belgedir. Bu belge ücretleri yenileme ve yeni kayıtlarda farklılık gösterir. Her durumda müteahhit sorgulama işlemi yaparak şirketlerin izin belgelerinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Müteahhitlik Grupları Nelerdir?

Aşağıda verildiği gibi A Grubundan H Grubuna kadar çeşitli gruplar vardır. Her grubun üstlenebileceği toplam inşaat maliyet tutarları belirlenmiştir; bu tutarlar her yıl bakanlıkça yeniden belirlenir. Müteahhitlerin iş bitirme belge sayıları arttıkça, finansal yeterlilikleri iyileştikçe, teknik personel sayısında da gelişme olduğunda bakanlığa yapacakları başvuru kapsamında değerlendirilerek müetahhitlik grubunda yükseltme yapılabilmektedir.

Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti

 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (H grubu) 1.300,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (G1 grubu) 2.550,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (G grubu) 3.750,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (F1 grubu) 4.800,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (F grubu) 5.750,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (E1 grubu) 7.200,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (E grubu) 8.500,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (D1 grubu) 10.800,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (D grubu) 12.700,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (C1 grubu) 15.100,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (C grubu) 17.000,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (B1 grubu) 20.150,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (B grubu) 22.600,00 TL
 • Yapı Müteahhidi Yetki Belgesi Grup Kayıt Ücreti (A grubu) 30.000,00 TL
HEMEN BİZİ ARAYIN, UZMANLARIMIZ İLE GÖRÜŞÜN SİZE HER KONUDA YARDIMCI OLALIM.