Skip to content

Deprem Haritası

Ülkemizin önemli gerçeklerinden biri Depremlerdir. Ülkemizde meydana gelmiş bir çok deprem can ve mal kayıplarına neden olmuştur. Meydana gelecek depremler can ve mal kaybını ortadan kaldırmak için yapılması gereken en önemli şey binalarınızın deprem karşı güvenliğinin belirlenmesidir. Bunun için deprem konusunda uzman şirketimize başvuruda bulunarak binanıza deprem dayanıklılık raporu almanız yeterlidir. Bu raporu Bilgi Amaçlı alabileceğiniz gibi Resmi işlerde kullanmak için de hazırlayabiliriz. Yapılan çalışmalar neticesinde binanız depreme güvenli çıkmaz ise binanızı güçlendirebilir veya talebiniz ile kentsel dönüşüm kapsamında yıkıp yeniden inşa edebiliriz.

Aşağıda verilen Deprem Haritası ile AN İTİBARİ ile Türkiye sınırlarında meydana gelen SON Depremleri görebilir meydana gelmiş Depremlerin Şiddetini öğrenebilirsiniz. Deprem Şiddetleri hakkında detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Deprem riskinin büyük olduğu bölgelerdeki hak sahipleri binalarının deprem güvenliği için binalarına deprem testi yaptırıp deprem raporu alarak binalarının depreme güvenli olup olmadığını öğrenebilirler. Şirketimiz Deprem Testi, deprem Raporu ile Bina Güçlendirme ve Kentsel Dönüşüm kapsamında hizmet vermektedir.

Aşağıdaki deprem haritasını tıklayıp güncel depremleri öğrenin.


Deprem Haritası Detayları

AFAD’ ın çalışmalar neticesinde hazırlanmış Deprem Haritası ve İllerin Deprem Bölgeleri ve Deprem Risklerine ait Bilgiler aşağıdadır. Deprem haritası incelendiğinde kırmızı olan alanlar deprem açısından en riskli bölgelerdir. Sizin binanızda Deprem Haritası belirtilen kırmızı alanda ise mutlaka binanız için bilgi amaçlı deprem testi yaptırın.

Deprem Haritası Şiddetlerinin Açıklaması

Deprem haritasında verilen deprem şiddetleri ve açıklamaları aşağıda verilmiştir. Genel olarak deprem şiddeti arttıkça depremin binalarda ve tüm yapılara oluşturduğu etki de artmaktadır.

M:1,2,3,4: Çok düşük veya düşük şiddetli deprem / 4. ve 5. Derece Deprem Bölgelerinde oluşur. Sarsıntılar hissedilir düzeydedir, depreme uygun inşaa edilmiş binalarda hasar oluşmaz, eşyalar zarar görmez

M:5,6: Orta şiddetli deprem / 2. ve 3. Derece Deprem Bölgelerinde oluşur. Sarsıntıları herkes hisseder, binalarda sıva çatlağı ile kılcal çatlaklıklar oluşabilir, eşyalar yerinden oynar ve zarar görebilir.

M:7 ve üstü: Şiddetli ve çok şiddetli deprem / 1. ve 2. Derece Deprem Bölgelerinde oluşur. Şiddetli depremlerde ( M:7-8) binada kalıcı hasarlar olabilir, çok şiddetli depremlerde ( M:9-12) binaların çoğu yıkılır, körüler, yollar ciddi hasar görür.

No1. Derece Deprem Bölgesindeki İller (Çok Şiddetli Deprem Bölgesi)No1. Derece Deprem Bölgesindeki İller (Çok Şiddetli Deprem Bölgesi)No2. Derece Deprem Bölgesindeki İller (Şiddetli Deprem Bölgesi)
1Adıyaman (bir kısmı 2. bölgede)21İstanbul (bir kısmı 2. bölgede)1Adana (bir kısmı 3. bölgede)
2Amasya22İzmir2Afyon
3Aydın23Kahramanmaraş (bir kısmı 2. bölgede)3Ağrı
4Balıkesir24Karabük4Antalya (bir kısmı 3. bölgede)
5Bartın25Kırıkkale5Ardahan
6Bilecik26Kırşehir6Batman
7Bingöl27Kocaeli7Diyarbakır
8Bitlis (bir kısmı 2. bölgede)28Manisa8Elazığ
9Bolu29Muğla9Erzurum
10Burdur30Muş10Eskişehir (bir kısmı 3. bölgede)
11Bursa31Osmaniye11Iğdır
12Çanakkale32Sakarya12Kars
13Çankırı33Siirt13Kütahya
14Çorum34Şırnak (bir kısmı 2. bölgede)14Malatya
15Denizli35Tokat15Samsun (bir kısmı 3. bölgede)
16Düzce36Tunceli16Tekirdağ (bir kısmı 3. bölgede)
17Erzincan37Uşak17Zonguldak
18Hakkari38Van (bir kısmı 2. bölgede)
19Hatay39Yalova
20Isparta
No3. Derece Deprem Bölgesindeki İller (Orta Şiddetli Deprem Bölgesi)No4. Derece Deprem Bölgesindeki İller (Düşük Şiddetli Deprem Bölgesi)No5. Derece Deprem Bölgesindeki İller (Çok Düşük Şiddetli Deprem Bölgesi)
1Ankara (bir kısmı 4. bölgede)1Aksaray (bir kısmı 5. bölgede)1Karaman
2Artvin (bir kısmı 4. bölgede)2Kırklareli2Niğde
3Bayburt3Niğde (bir kısmı 5. bölgede)
4Çorum4Rize
5Edirne (bir kısmı 4. bölgede)5Trabzon
6Gaziantep
7Giresun (bir kısmı 4. bölgede)
8Gümüşhane
9İçel
10Kastamonu
11Kayseri
12Kilis
13Konya (bir kısmı 4. ve 5. bölgede)
14Mardin
15Nevşehir (bir kısmı 4. bölgede)
16Ordu
17Sinop (bir kısmı 4. bölgede)
18Sivas
19Şanlıurfa
20Yozgat

Binamız Depreme Güvenli Mi?

TEKTAŞ olarak Uzmanlarımızın sahada yapmış olduğu çalışmalar neticesinde binanızda aşağıdaki 7 maddeden en az biri var ise yaşadığınız bina riskli olabilir; hemen binanızın deprem testini yaptırıp deprem raporunuzu alıp binanız depreme karşı Güvenli Değilse ÖNLEMİNİZİ ACİLEN ALIN.
  1. Bina 1999 yılında önce yapıldıysa,
  2. Bina projesiz ve ruhsatsız yapıldıysa,
  3. İnşaatta hazır beton kullanılmadıysa,
  4. Binadan daha önce alınmış karot beton dayanımı C10 altındaysa,
  5. Bina kolon ve kirişlerinde çatlaklıklar varsa,
  6. Bodrum katta rutubet, kolon demirlerinde paslanma, betonda deniz kabukları veya benzeri şeyler varsa ve
  7. Bina dere yatağı, dolgudaysa.
DETAYLI BİLGİ ve HİZMET ALAMK İÇİN HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ…