İmar Affı Kanunu Yasası Yönetmeliği

18.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren İmar Affı Kanunu ile İmar Affı Yönetmeliğinin Güncel halini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. İmar Affından yararlanmak ve İmar Affı konusunda detaylı bilgi almak için TEKTAŞ İMAR AFFI’ e başvuruda bulunabilir, bizi arayarak Uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Kısaca İmar Affı Yasasını Anlatmak Gerekirse

7143 sayılı İmar Affı Kanunun amacı; hak sahiplerinin talebi ile ruhsatsız, iskansız, kaçak, imara ve projesine uygun olmayan ev, işyeri, binaların kayıt altına alınarak Hak sahipleri ile Devlet arasındaki mülkiyet sorunu, binanın yıkımı, hukuki sorunlar, davalar, idari para cezalar gibi kronik problemlerin ortadan kaldırılması; Devlet ile Vatandaş arasında imar barışının sağlamaktır. Ayrıca bu iskansız, kaçak, ruhsatsız yapıların Belediye, Devlet Kurumlarından resmi yollardan alt yapı hizmetlerinden yararlanmasını sağlanıp; İmar affından gelecek kaynak ile Kentsel Dönüşümün daha etkin hale getirecek projeler üretmek için Belediye, Kurum, Vatandaşlara finansal destek sağlanacaktır.      

İmar Affından Hangi Binalar Yararlanabilir?

31.12.2017 tarihinden önce inşaa edilmiş ruhsatsız, kaçak, projesine ve imara uygun olmayan, iskansız binalar ile kamu ve hazine arazisi üzerindeki ev, işyeri, bina, gecekondu niteliğindeki tüm binalar yararlanabilir. İmar Affı Kanunundan İstanbul Tarihi Yarımadası, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı içinde bulunan yapılar yararlanamaz. . İmar Affı kanunda yapılan son düzenleme ile İstanbul Boğaziçi Kanunu Kapsamında olupta kanunda belirtilen alanlarda bulunan haksahipleri İmar Affından YARARLANABİLİR. Her türlü Mesken veya Ticari binanın İmar Affı’ ndan yararlanması için TEKTAŞ İMAR AFFI e başvuruda bulunmanız Yeterlidir.

İmar Affının Avantajları Nelerdir?

İmar Affı Kanunu ile kaçak, iskansız, projesine uygun olmayan, ruhsatsız ev, işyeri, binalar için ilgili İDARECE verilen Yıkım Kararları ortadan kalkacak, bu nedenler ile hak sahipleri için açılmış tüm kamu davaları düşecek; İmar affı kapsamına girmiş hak sahipleri için verilmiş tüm Para Cezaları İptal edilecek; bu binalar resmi yollardan Belediye ve Kamu hizmetlerinden (elektrik, su, doğalgaz vs) yararlanabilecekler. Hazine ve Belediye arazisi üzerindeki kaçak bina sahipleri İmar Affı için TEKTAŞ İMAR AFFI ile anlaşma sağlayıp gerekli başvuruyu yapmaları halinde Uzmanlarımız bu binaların İmar Affından yararlanmasını sağladığı gibi Belediye ve Hazine arazisinin kendilerine satışı içinde tüm işlemleri yürütüp arsanın değeri karşılığı satışı sağlanacaktır. Hak sahipleri TEKTAŞ İMAR AFFI ile anlaşma sağlamaları halinde imar affına girmiş binaları kentsel dönüşüme kapsamında TEKTAŞ yeniden inşaa edilerek yeni ev, işyeri tapuları hak sahiplerine teslim edilecektir. Tüm süreçte TEKTAŞ İMAR AFFI ve uzman kadrosu her zaman sizin yanınızda.

İmar Affı Süreci Nasıl İşliyor?

İmar Affından yararlanmak için tek yapmanız gereken TEKTAŞ İMAR AFFI squo; e başvuruda bulunmak. Uzmanlarımız, teknik personelimiz imar affından yararlanmak istediğiniz ev, işyeri, bina, kooperatifiniz için gerekli çalışmaları yapıp İmar Affı Başvuru Evrakları ile Dosyanızı hazırlayacak. İmar affı talebinizi Yapı Kayıt Sistemine tanımlayarak binanız için Yapı Kayıt Belgesi oluşturulacaktır. İmar Affı talebinizin onayı için ödenmesi gereken Yapı Kayıt Belgesi Bedeli TEKTAŞ İMAR AFFI tarafından hesaplanacaktır. Yapı Kayıt Belgesi Bedelinin ödenmesi ile başvuru yapmış olduğunuz eviniz, işyeriniz için İmar Affı Onayı gerçekleşmiş olacaktır. Bunlara ek olarak imar affından yararlanan binalar Belediye, Hazine, Kamu arazisi üzerinde ise TEKTAŞ İMAR AFFI ile yapacağınız anlaşma gereği bu arazinin size satışı içinde gerekli tüm çalışmaları TEKTAŞ tarafından yapılıp her aşamada sizi bilgilendirecektir. Arsa satışı sonrası hak sahiplerinin talebi ile TEKTAŞ İMAR AFFI eski binanızı Kentsel Dönüşüm kapsamında depreme dayanıklı, iskanlı olarak yeniden inşaa edip size iskanlı ev ve işyerlerinizi teslim edecektir.