Skip to content

Kentsel Dönüşüm Kanunu

Kentsel Dönüşüm Kanunu Yasası Yönetmeliği

Kentsel Dönüşüm hakkında Resmi Gazetede yayımlanmış Tüm Kanun ve Uygulama Yönetmeliklerini sırası ile aşağıda bulacaksınız. Kentsel Dönüşüm Kanunlarını İNDİR tıklayarak bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Kentsel Dönüşüm kapsamında daha detaylı bilgi için bizi aradığınızda Uzmanlarımız size yardımcı olacaklardır.

Kentsel Dönüşüm Güncel Kanun Yönetmelikleri İndirin

Kısaca Kentsel Dönüşüm Kanunu Anlatmak Gerekirse;

Kentsel Dönüşüm Kanun ile eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız, hasarlı, kaçak binalarınız için Bakanlık Yetkili Kuruluşu TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM ‘e başvuruda bulunup Deprem Risk Raporu alarak binalarınızı yaşanabilir, depreme dayanıklı olarak yeniden inşaa edebilirsiniz.  Bunun için BELEDİYE’ ye başvurmanıza, TOKİ, DEVLET’ i beklemenize gerek yok SİZİN TALEBİNİZ ve İNSİYATİFİNİZ ile bu kanundan yararlanabilirsiniz. TEKTAS KENTSEL DÖNÜŞÜM’ün binanız için hazırlayacağı Deprem Risk Raporu ‘nun ONAYLANMASI ile Kentsel Dönüşüm Kira Yardımları, Kentsel Dönüşüm Kredileri ile Harç Muafiyetlerinden yararlanarak binanızı yeniden inşaa ettirebilir veya binanızı güçlendirme yaptırabilirsiniz. Tüm Süreçte TEKTAŞ UZMAN KADROSU SİZİN YANINIZDA OLACAKTIR.

Deprem Risk Raporu Nasıl Alırım?

BAKANLIK YETKİLİ KURULUŞU TEKTAS KENTSEL DÖNÜŞÜM’ e arsa tapusu veya daire tapunuz ile (kat mülkiyet yada kat irtifaklı) Binadan BİR Kişinin başvuruda bulunması yeterlidir. TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM UZMAN KADROSU ile binanızda gerekli teknik incelemeleri yaparak Binanız için Deprem Risk Raporunu hazırlayacak ve ilgili İDAREDEN onayını alacaktır.  Dilerseniz Hazırlanmış Deprem Risk Raporunu Resmi Onaya sunmadan önce BİLGİ AMAÇLI size sunulur;  siz binanızın genel durumu ve kentsel dönüşüm hakkında uzmanlarımızdan detaylı bilgi aldıktan sonra istediğiniz zaman resmi süreci başlatabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Bina Ortak Karar Protokolünde 2/3 Çoğunluk İle Binamızı Yenileyebilir miyiz?

Kentsel dönüşüm kanunu yararlanmanın ilk adımı binanız için Deprem Risk Raporu almaktır. Bina Deprem Risk Raporunun İlgili İdareden onayı ile bina malikleri hisse bazında 2/3 oranında çoğunlukla binalarının yeniden inşaası, bina inşaatını kime yaptıracakları, daire paylaşımları, ne zaman binalarını inşaa ettireceklerine, kentsel dönüşüm kredisi veya kira yardımı kullanıp kullanmayacaklarına, kat karşılığı binayı yaptırmaya bina adına karar alabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Ve Kira Yardımı Kullanabilir miyim?
Binanız için TEKTAŞ’ ın hazırlamış olduğu Deprem Risk Raporu ONAYLANDIKTAN sonra Kentsel Dönüşüm Kredisinden veya Kira yardımlarından yararlanarak binanızı yenileyebilirsiniz. Kentsel Dönüşüm Kredisi, Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı ile Kentsel Dönüşüm Taşınma yardımları hakkında detaylı bilgiyi ilgili sayfamızda bulabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm Bina Ortak Karar Protokolünde Anlaşmayan 1/3 Azınlık Hisse Sahiplerinin Durumu Ne Olur?

Binanız Kentsel Dönüşüme girdikten sonra 2/3 çoğunluk ile bina ortak karar protokolünü imza altına alınması ile bina ortak karar protokolünü imzalamak istemeyen 1/3 azınlık hisseleri sadece binadaki hak sahiplerinin katılabildiği açık arttırmada Bakanlıkça satışı (kamulaştırılması ) yapılır. Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binanız için kanun kapsamında yapılan işlemlerin, alınmış kararların denetlenmesi; var ise binanız için hazırlanmış Deprem Risk Raporunun kontrol edilmesi, konu hakkında detaylı bir çalışma hazırlanması için Tektaş Kentsel Dönüşüm olarak Siz Hak Sahiplerine Hizmet veriyoruz.

Binamızda 4/5 Çoğunluk Sağladığımızda Kentsel Dönüşüm ile Binamızı Güçlendirebilir miyiz?

Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamına girmiş binanızı İmar, Hukuki Problemlerden dolayı Yıkıp Yeniden yapamıyor iseniz Kentsel Dönüşüm Bina Ortak Karar Protokolünde 4/5 çoğunluk ile Bina Güçlendirme kararı alabilir ve Bina Güçlendirme Projesi hazırlatıp, Kentsel Dönüşüm Kredisi kapsamında Bina Güçlendirme Kredisi kullanarak Binanızın Güçlendirmesini yaptırabilirsiniz.

TEKTAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜM olarak Kentsel Dönüşüm sürecinde Uzmanlarımız ile Size Tüm Hizmetleri Sunuyoruz.