Tektaş Kentsel Dönüşüm

İmar Barışı Kanunu Yasası Yönetmeliği

İmar Barışı Kanunu 18.05.2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.  İmar Barışı Kanunu ile İmar Barışı Uygulama Yönetmeliğini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. İmar Barışı hakkında detaylı bilgi almak ve İmar Barışı Başvurusu için hizmet talep formunu doldurabilir, TEKTAŞ İMAR BARIŞI arayıp Uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz.  

TEKTAŞ İMAR BARIŞI BİLGİLENDİRME VİDEOLARI

İmar barışı nedir?

İmar barışına hangi binalar girer? Kimler imar barışından yararlanır?

Tektaş İmar Barışı Uzmanı Hakan ÇATALKAYA Bloomberg İmar Barışı Programı

Yapı kayıt belgesi nedir?

 

İmar Barışı Kanunu Yasası Yönetmeliği

7143 sayılı İmar Barışı Kanunu 18.05.2018 Güncel Halini İNDİRİN

İmar Barışı Yönetmeliği (Yapı Kayıt Belgesi Yönetmeliği) Güncel Halini İNDİRİN

İmar Kanunu Güncel Halini İNDİRİN

İskan Kanunu Güncel Halini İNDİRİN

Kat Mülkiyeti Kanunu Güncel Halini İNDİRİN

İmar Barışı Başvuru Dilekçesini İNDİRİN

 

İmar Barışı Kanunu Nedir?

18.05.2018 tarihinde yürürlüğe giren 7143 sayılı İmar Barışı Kanunun amacı hak sahiplerinin başvurusu ve kendi beyanları ile projesiz, kaçak, ruhsatsız, iskansız bina, ev, işyerlerinin kayıt altına alınarak Devlet ile Hak Sahipleri arasındaki hukuki ve mülkiyet sorunlarının giderilmesidir. İmar Barışından yararlanan hak sahipleri kat irtifakı kurma, konut veya ticari kredi kullanabilme, eski binaları yerine yeni bina inşaatı yapmak gibi tüm kanuni haklardan yararlanabilecekler. Buna ek olarak kaçak, imara ve projeye aykırı binaları nedeni ile oluşan hukuki sorunlar, bina yıkım kararları, davalar, idari para cezaları gibi uzun süre devam eden problemlerde ortadan kalkacak böylece Devlet ile Vatandaş arasında imar barışı sağlanacaktır. Ayrıca bu iskansız, kaçak, ruhsatsız yapılar Belediye, Devlet Kurumlarından alt yapı hizmetlerini resmi yollardan alabilecekler. İmar Barışından yararlanan hak sahiplerinin yapmış olduğu ödemeler; Kentsel Dönüşümün’ ün daha etkin sürdürülmesi amacı ile kullanılacaktır.    

İmar Barışından Hangi Binalar Yararlanır?

İmar Barışı kapsamına 31.12.2017 tarihinden önce inşaa edilmiş projesiz, kaçak, imara ve projeye uygun olmayan tüm binalar ile belediye ve hazineye ait arazilerdeki her türlü bina ve gecekondular yararlanabilmektedir. İstisnai durumlar ise İstanbul Tarihi Yarımadası, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı içinde bulunan yapılar İmar Barışı Kanunu kapsamına girmemektedir. İmar Barışı kanunda yapılan son düzenleme ile İstanbul Boğaziçi Kanunu Kapsamında olupta kanunda belirtilen alanlarda bulunan haksahipleri İmar Barışından YARARLANABİLİR. Her türlü Konut veya Ticari binanın İmar Barışı için TEKTAŞ İMAR BARIŞI Uzman Kadrosu ile size yardımcı olacaktır; detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

İmar Barışının Avantajları Nelerdir? 

Hak sahiplerinin projesiz, kaçak, iskansız, ruhsatsız ev, işyeri, binalar için İmar Barışından yararlanması ile öncelikle binaları için verilmiş YIKIM Kararı İptal olacak, hak sahipleri için açılmış tüm davalar ortadan kalkacak, kaçak binalar için hak sahiplerine verilmiş Para Cezaları geçersiz sayılacaktır. Buna ek olarak İmar Barışından yararlanan binalar Tüm Altyapı, Belediye ve Kamu hizmetlerinden (elektrik, su, doğalgaz vs ) yararlanabilecek; Hak sahipleri binaları için KAT İRİTFAKI kurup daire, işyeri tapusu alabilecek; böylece gayrimenkulleri için konut, ticari kredi kullanabilecekler.

Belediye ve Hazine arazisi üzerindeki bina hak sahipleri İmar Barışı için TEKTAŞ İMAR BARIŞI ile anlaşma sağlayıp başvuru yapmaları halinde Teknik Kadromuz bu hak sahiplerinin ev, işyeri ve binalarının İmar Barışından yararlanmasını sağlayıp; Belediye ve Hazineye ait arsaların satışı için detaylı bir çalışma yaparak bu arazilerin satışını sağlayacaktır. Bu binalar için TEKTAŞ İMAR BARIŞI hak sahipleri ile yapmış olduğu anlaşma gereği ve hak sahiplerinin talebi ile mevcut eski depreme dayanıksız binalarını Kentsel Dönüşüme sokup mevcut imara göre iskanlı, depreme dayanıklı yeni bina inşaatını yaparak hak sahiplerine yeni ev ve işyerlerini teslim eder. TEKTAŞ İMAR BARIŞI teknik ve uzman kadrosu ile tüm süreçte YANINIZDA.

İmar Barışı Uygulama Süreci Nasıl İşler?

Eviniz, işyeriniz, binanız için İmar Barışından yararlanmak için TEKTAŞ İMAR BARIŞI na başvuruda bulunmanız YETERLİDİR. TEKTAŞ Uzman Personeli İmar Barışından yararlanmak istediğiniz gayrimenkulü yerinde tespit eder; sizin beyanlarınızı da dikkate alarak İmar Barışı Başvuru Evraklarınızı hazırlar ve Yapı Kayıt Belgenizi oluşturur. İmar Barış başvurunuzun Resmi Onayı için uzmanlarımızın hesapladığı Yapı Kayıt Bedeli’ nin ilgili idareye ödenmesi ile eviniz, işyeriniz, binanız İmar Barışı kapsamına girmiş olacak. 

Eğer İmar Barışından yararlanmak istediğiniz binanız Belediye, Hazine arazisi üzerinde ise TEKTAŞ İMAR BARIŞI ile yapacağınız anlaşma ve başvuru ile TEKTAŞ uzmanları bu konuda detaylı bir çalışma yaparak öncelikle mevcut binanın İmar Barışından yararlanmasını sağlayacak sonrasında da binanın bulunduğu Belediye ve Hazine arazisinin satışı için resmi makamlar ile çalışmaya başlayıp satışını gerçekleştirecektir. Hak sahipleri talebi ve yapılan anlaşma kapsamında TEKTAŞ İMAR BARIŞI mevcut depreme dayanıksız, imara uygun olmayan binanızı Kentsel Dönüşüme sokup iskanlı, depreme dayanıklı, daha değerli yeniden binanızı inşaa ederek size iskanlı ev ve işyerlerinizin tapularını teslim edecektir.

 

Hakan ÇATALKAYA

Kentsel Dönüşüm ve İmar Barışı Uzmanı

TEKTAŞ İMAR BARIŞI

 

 

Tektaş İmar Affı Uzmanı Hakan ÇATALKAYA Sektörel Bakış Programı

Boğaziçi İmar Affı Detaylı Harita

Tektaş İmar Affı Uzmanı Hakan ÇATALKAYA

Boğaziçi İmar Affı - HABERTÜRK

Tektaş Kentsel Dönüşüm ve İmar Affı Hizmetlerimiz

Tektaş Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Videoları

İletişim Bilgilerimiz

İstanbul Kentsel Dönüşüm Ofisi

Gayrettepe Mh. Necati Alburuz Sk. No: 18/3 34349 Beşiktaş, İstanbul info@tektaskentseldonusum.com


4449835
Kentsel Dönüşüm El Kitabı

Kentsel Dönüşüm El Kitabını e-katalog formatında inceleyebilirsiniz

Tektas kentseldonusumelkitabi
Kentsel Dönüşüm El Kitabı
Kentsel Dönüşüm Broşürü

Tektaş Kentsel Dönüşüm Broşürünü e-katalog formatında inceleyebilirsiniz

Tektaş Kentsel Dönüşüm Hizmetleri
Kentsel Dönüşüm Broşürü
Sosyal Paylaşım Sayfalarımız


Tektaş Mühendislik
Tektaş group
Tektaş Kentsel Dönüşüm
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
alo 181